Home

Můj příběh

 Klára Veselá


Jsem zpěvačka, akordeonistka a lektorka akordeonu

“Miluji zpěv a hru na akordeon. Koncertování je mojí velkou vášní.”

Jako pětiletá holčička jsem si přála být zpěvačkou a akordeon se mi zdál jako nejlepší nástroj, který by mne doprovázel. V obou oborech jsem vystudovala brněnskou konzervatoř a později muzikologii na Masarykově univerzitě v Brně. Během studií jsem absolvovala černé mistrovské interpretační kurzy světově známých a uznávaných akordeonistů (Renzo Ruggieri (IT), Frederick Deschamps (FR), Jytte von Rüden (DK), Rodolfo Mederos (ARG).

Mám za sebou pestrou koncertní i studiovou spolupráci s kapelami Cymbelín (CD Těba 2005), Tomáš Kočko a orchestr (CD Těšínské niebo 2004, Poplór 2006, Velesu 2016), Cimbal Classic (CD Malý kousek nad zemí 2009, Betlém), dále s lidovou kapelou Bezobratři, hostování v rockové kapele Alband J. A. Kronka a se souborem specializující se na argentinské tango a tango nuevo Tango Quartetto Re. Campo. Spolupracovala jsem s brněnskými divadly: Národní divadlo Brno (opery Juliette, Slzy Nože, balet Tango), Městské divadlo Brno (Cabaret, Betlém) a Husa na provázku (Veselka). Koncertní činnost s fransouzským šansoniérem Joelem Brosem (CD Avant de partir 2008, singl Vol ver Citadelle 2009), Zdenkem Mertou a Zorou Jandovou (CD Fifty fifty 2008), koncertní spolupráce se Světlanou Nálepkovou, Chantal Poulain, Marií Puttnerovou, Vlaďkou Krčkovou a kytaristou Adamem Tvrdým, smyčcovým kvartetem Indigo Quartet a s mandolínistou Martinem Krajíčkem.

“Akordeon v jejích rukou se stává nespoutaným výrazovým živlem a hudebním chameleonem.”

Hudba pro mne znamenala vždy radost, energii a přinášela mi potěšení.

Ale neustálé soutěžení a chápání hudby jako sportovní disciplíny mne dovedly ke zdravotním problémům hlavně se zády a k bolestem rukou. Lékaři mi v 18 letech doporučili s hraním skončit. Byla jsem doslova nucena své hráčské aktivity výrazně omezit, přehodnotit a změnit svůj přístup. Koupila jsem si lehčí nástroj, začala rehabilitovat své tělo a starat se více o své vnitřní i vnější zdraví. Hledala jsem, co mohu zlepšit a začala o hraní více přemýšlet. Přehodnotila svůj styl hry a našla osobitý hudební jazyk, který mne přivedl k propojení zpěvu a hry na akordeon. Dostala jsem se zpět k písni.

Odvážila jsem se a přestala stále s někým soutěžit. Článek o němnajdete v mém blogu Soutěžení. 

Rozhodla jsem se skoncovat s formulkou Nemám čas  a začala jsem se věnovat své vlastní tvorbě, skládat písně, texty i originální akordeonové skladby. Tato cesta nebyla tou z nejrychlejších, ale je opravdová a vrátila mne k radosti a k lásce k hudbě, kterou jsem měla jako malá holka.

“Baví mě předávat své zkušenosti dál. Učím, jak hrát na akordeon hravě a zdravě.”

Protože sama jsem překonala zdravotní problémy, které mi hraní přineslo, dnes vedu své žáky především ke zdravým návykům.

Vytvořila  zdarma E-book Manuál pro akordeonisty, který si můžete stáhnout na mých stránkách.


“Hudba je můj svět. Zpívám a hraji s radostí, energií a vášní.”

Pohybuji se na poli folkové hudby s vlastním osobitým přesahem.

V roce 2012 jsem vydala své první CD Vlnohraní (Cimbal Classic), které zachycuje čistě akordeonové skladby, ale i první autorské šansony.

Na prvním autorském písničkářském albu Hrát a zpívat 2017 začala spolupráce s kytaristou Lucianem Mayacim. Působila jsem na několika hudebních školách (ZUŠ) v Brně i okolí. Mými lekcemi prošly během posledních 10 let desítky akordeonistů ve věku od 5 – 18 let. Dále jsem vedla několik akordeonových kurzů a seminářů pro dospělé. Své zkušenosti z praxe jsem vložila do akordenových skladeb inspirované mými studenty.

Novinkou je cyklus 17 přednesových skladbiček pro akordeon s názvem Veselý akordeon 2018.

Dále pracovní sešit pro výuku hry na akordeon pro děti se základními informacemi z hudební nauky s názvem Veselý akordeon dětem 2019.

Ve stejném roce 2019 jsem vydala nejnovější autorskou desku Delicia.


Nyní spolupracuji s legendou české folkové scény Karlem Macálkou na nových písních a hudebním programu.