Home

O mně

Klára Veselá

zpěvačka, akordeonistka, písničkářka a skladatelka pro akordeon

Klára Veselá se věnuje hudbě již od útlého dětství. Vystudovala brněnskou konzervatoř, obor akordeon a zpěv. Po absolutoriu pokračovala studiem muzikologie na Masarykově univerzitě v Brně. Během studií absolvovala černé mistrovské interpretační kurzy světově známých a uznávaných akordeonistů (Renzo Ruggieri (IT), Frederick Deschamps (FR), Jytte von Rüden (DK), Rodolfo Mederos (ARG) .

Má za sebou pestrou koncertní i studiovou spolupráci s kapelami Cymbelín (CD Těba 2005), Tomáš Kočko a orchestr (CD Těšínské niebo 2004, Poplór 2006, Velesu 2016), Cimbal Classic (CD Malý kousek nad zemí 2009, Betlém). Koncertní spolupráce s lidovou kapelou Bezobratři, hostování v rockové kapele Alband J. A. Kronka a se souborem specializující se na argentinské tango a tango nuevo Tango Quartetto Re. Campo.

Dále účinkovala v orchestrech brněnských divadel: Národní divadlo Brno (opery Juliette, Slzy Nože, balet Tango), Městské divadlo Brno (Cabaret, Betlém) a Husa na provázku (Veselka).

Spolupracovala s fransouzským šansoniérem Joelem Brosem (CD Avant de partir 2008, singl Vol ver Citadelle 2009), Zdenkem Mertou a Zorou Jandovou (CD Fifty fifty 2008), koncertní spolupráce se Světlanou Nálepkovou, Chantal Poulain, Marií Puttnerovou, Vlaďkou Krčkovou a kytaristou Adamem Tvrdým, smyčcovým kvartetem Indigo Quartet a s mandolínistou Martinem Krajíčkem.

Písničky a skladby Kláry Veselé jsou nadžánrové, protože akordeon v jejích rukou se stává nespoutaným výrazovým živlem a hudebním chameleonem.

Klára zpívá a hraje s radostí, energií a vášní, kterou dokáže rychle proměnit v procítěné hudební plochy. Inspiruje se rytmikou argentinského tanga a je ovlivněna francouzskými valčíky i italským akordeonovým jazzem a stylem varietté. To vše spojuje její jihomoravské cítění.

Žánrově můžeme označit její styl jako šansonový, tedy písničkářský. Pohybuje se tak na poli folkové hudby s vlastním osobitým přesahem.

V roce 2012 vydala své první CD Vlnohraní (Cimbal Classic), které zachycuje čistě akordeonové skladby, ale i první autorské šansony. Na prvním autorském písničkářském albu Hrát a zpívat 2017 začala spolupracovat s kytaristou Lucianem Mayacim.

Vydala také cyklus 17 přednesových skladbiček pro akordeon s názvem Veselý akordeon 2018. Následoval pracovní sešit pro výuku hry na akordeon pro děti se základními informacemi z hudební nauky s názvem Veselý akordeon dětem 2019. Ve stejném roce vydala nejnovější autorskou desku Delicia.

Hudební formace v roce 2020

1) Klára Veselá sólo – akordeon a zpěv

Klára Veselá promo text v pdf

2) Duo Klára Veselá a Luciano Mayaci  – akordeon, zpěv, kytara

stage plan Klara a Luciano 2019

Klára Veselá a Luciano Mayaci text pdf.

3) Klára Veselá trio – akordeon, zpěv, kytara, kontrabas (baskytara)