Home

O mně

Klára Veselá

zpěvačka, akordeonistka, písničkářka a skladatelka pro akordeon

Klára Veselá se věnuje hudbě již od útlého dětství. Vystudovala brněnskou konzervatoř, obor akordeon a operní zpěv. Po absolutoriu pokračovala studiem muzikologie na Masarykově univerzitě v Brně. Během studií absolvovala černé mistrovské interpretační kurzy světově známých a uznávaných akordeonistů (Renzo Ruggieri (IT), Frederick Deschamps (FR), Jytte von Rüden (DK), Rodolfo Mederos (ARG) .

Má za sebou pestrou koncertní i studiovou spolupráci s kapelami Cymbelín (CD Těba 2005), Tomáš Kočko a orchestr (CD Těšínské niebo 2004, Poplór 2006, Velesu 2016), Cimbal Classic (CD Malý kousek nad zemí 2009, Betlém). Koncertní spolupráce s lidovou kapelou Bezobratři, hostování v rockové kapele Alband J. A. Kronka a se souborem specializující se na argentinské tango a tango nuevo Tango Quartetto Re. Campo.

Dále účinkovala v orchestrech brněnských divadel: Národní divadlo Brno (opery Juliette, Slzy Nože, balet Tango), Městské divadlo Brno (Cabaret, Betlém) a Husa na provázku (Veselka).

Spolupracovala s fransouzským šansoniérem Joelem Brosem (CD Avant de partir 2008, singl Vol ver Citadelle 2009), Zorou Jandovou (CD Fifty fifty 2008), koncertní spolupráce se Světlanou Nálepkovou, Chantal Poulain, Marií Puttnerovou, Vlaďkou Krčkovou a kytaristou Adamem Tvrdým, smyčcovým kvartetem Indigo Quartet a s mandolínistou Martinem Krajíčkem.

Písničky a skladby Kláry Veselé jsou nadžánrové, protože akordeon v jejích rukou se stává nespoutaným výrazovým živlem a hudebním chameleonem.

Klára zpívá a hraje s radostí, energií a vášní, kterou dokáže rychle proměnit v procítěné hudební plochy. Inspiruje se rytmikou argentinského tanga a je ovlivněna francouzskými valčíky i italským akordeonovým jazzem a stylem varietté. To vše spojuje její jihomoravské cítění.

Žánrově můžeme označit její styl jako šansonový, tedy písničkářský. Pohybuje se tak na poli folkové hudby s vlastním osobitým přesahem.

V roce 2012 vydala své první CD Vlnohraní (Cimbal Classic), které zachycuje čistě akordeonové skladby, ale i první autorské šansony. Na prvním autorském písničkářském albu Hrát a zpívat 2017 začala spolupracovat s kytaristou Lucianem Mayacim.

Vydala také cyklus 17 přednesových skladbiček pro akordeon s názvem Veselý akordeon 2018. Následoval pracovní sešit pro výuku hry na akordeon pro děti se základními informacemi z hudební nauky s názvem Veselý akordeon dětem 2019.