Home

Blog

Podzimní očistec aneb Děkuji!

Žádné komentáře Blog Novinky

Měsíc listopad mi přinesl nikoliv podzimní očistu, ale přímo očistec.
Trvalo  14 měsíců a týden od doby, kdy se mi ztratila jedna z nejdůležitějších materiálních věcí, které jsem do té doby vlastnila. Moje milovaná harmonika. Za tu dlouhou dobu jsem se s ní už nadobro rozloučila. Ale zázraky se dějí.
Jeden z těch 4000 lidí, kteří sdíleli můj hledající inzerát si vzpomněl. Díky za to, že pořád ještě existují lidé, kterým nejde jen o mamon a dokáží pomoci jen tak. A dneska?
Mám ji doma.
Ale nebylo to zadarmo, nejen co se peněz týče. Když jsem zjistila, že je na „světě“ strhla se smršť telefonátů a rozhodnutí, které bylo potřeba řešit hned, teď, bez rozmyslu. Nakonec jsem se rozhodla postavit sama za sebe, převzít zodpovědnost a poradit si. Nic jiného i vlastně nezbylo, pokud jsem tedy o nástroj stála.
Když jsem ji vzala po roce do rukou a rozezněla první knoflíky, vyhrkly mi slzy do očí. Smršť pocitů, radosti, ale i bolesti a smutku.
No měla bych být teď veselá a šťastná, jako želva. No ale nejsem. Onemocněla jsem já i děti.
Při každém cvičení a rozeznívání všech barev a knoflíků se mi vrací ten strašný šok, který jsem zažila při vykradeném bytu jako po výbuchu atomové bomby. Všechno se mi vrátilo. Vrátil se mi smutek ze ztráty všech těch věcí, které už neuvidím já, ani manžel. Není to smutek nad těmi věcmi jako takovými, ale smutek nad tím, že všechno jednou končí. Vše je pomíjivé.Ne jen vlastnictví věcí.
Smrt je konečná a potkala mne tento srpen. S každou blbostí člověk vzpomíná. S každou soškou, papírem, košilí se člověku vrátí spousta vzpomínek a také vědomí toho, že smrt je nevratná. A že věci jsou jen věci, i když jsou to sebe lepší hudební nástroje.
Dneska jsem nasbírala pár jahod. Byly dobré, dokonce růžové. Tak nevím, všechno je nějak naruby.
Na procházce s kočárem se mně cizí paní zeptala, kdy bude zase další koncert?
Již brzy…
Aneb jak praví havajské léčení hoponno ponno: omlouvám se, prosím odpusť mi, děkuji ti, miluji tě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *