Klára Veselá: akordeonistka, písničkářka, skladatelka a lektorka akordeonu a hudební výchovy
Klára hraje autorské šansonové písně, ve kterých vypráví příběhy plné emocí. Akordeon se v jejích rukou se stává nezkrotným živlem, chameleonem moha barev. Klářiny píseně dokáží jen tak lehce plynout, jako malé vlnky na klidné vodní hladině. V zápětí se ocitnete v možské bouři dravých tónů. Její vystoupení je plné energie, barev a vášně. Vede také akordeoniové kreativní dílny a workshopy pro děti i dospělé.
Vystudovala akordeon a zpěv na brněnské konzervatoři a Hudební vědu Masarykovy univerzity. Klára je nejvíce ovlivněna moravskou hudbou, argentinským tangem a také francouzským šansonem. Zúčastnila se řady mezinárodních a českých akordeonových festivalů, soutěží a workshopů vedených mezinárodními umělci (Renzo Ruggieri (IT), Frederick Deschamps (FR), Jytte von Rüden (DK), Rodolfo Mederos (ARG) atd. Má za sebou pestrou koncertní i studiovou spolupráci s kapelami Cymbelín (CD Těba 2005), Tomáš Kočko a orchestr (CD Těšínské niebo 2004, Poplór 2006, Velesu 2016), Cimbal Classic (CD Malý kousek nad zemí 2009, Betlém), dále s lidovou kapelou Bezobratři, hostování v rockové kapele Alband J. A. Kronka a se souborem specializující se na argentinské tango a tango nuevo Tango Quartetto Re. Campo. Spolupracovala jsem s brněnskými divadly: Národní divadlo Brno (opery Juliette, Slzy Nože, balet Tango), Městské divadlo Brno (Cabaret, Betlém) a Husa na provázku (Veselka). Koncertní činnost s fransouzským šansoniérem Joelem Brosem (CD Avant de partir 2008, singl Vol ver Citadelle 2009), Zdenkem Mertou a Zorou Jandovou (CD Fifty fifty 2008), Divou Baarou (Debut 2017), koncertní spolupráce se Světlanou Nálepkovou, Chantal Poulain, Marií Puttnerovou, Vlaďkou Krčkovou a kytaristou Adamem Tvrdým, smyčcovým kvartetem Indigo Quartet ve spolupráci s pianistou Zdeňkem králem a s mandolínistou Martinem Krajíčkem.
Hudba:
V roce 2012 vydala své první CD Vlnohraní (Cimbal Classic), které zachycuje čistě akordeonové skladby, ale i první autorské šansony. Na prvním autorském písničkářském albu Hrát a zpívat 2017 začala spolupráce s kytaristou Lucianem Mayacim. V roce 2019 vydala Klára Veselá trio autorskou desku Delicia, 2019. Spolupracovala s legendou české folkové scény Karlem Macálkou na digitálním EP Hladina (2020). Poslední CD Amélie 2021 věnuje Klára všem odvážným ženám, které si jsou za svým cílem a nebojí se plnit si své sny. Spolupracoval na něm italský akordeonista a skladatel světové úrovně maestro Renzo Ruggieri, dále Luciano Mayaci, Tomáš Koudelka, Karel Macálka a Vladimír Třebický. Poslední CD je W.O.M.A.N. (2024) Klára natočila s kapelou a má folk-rockový nádech.
Pedagogika:
Působila na několika hudebních školách (ZUŠ) v Brně i okolí. Jejími lekcemi prošly během posledních 10 let desítky akordeonistů ve věku od 5 – 18 let. Od r. 2010 vyučuje děti na ZUŠ V. Kaprálové.
65. výročí založení skoly ZUŠ V. Kaprálové, 2023
Vánoční koncert, Besední dům 2022
Dále vedla několik akordeonových kurzů a seminářů pro dospělé, pro které vytvořila E-book Manuál pro akordeonisty. Své zkušenosti z praxe vložila do akordenových skladeb inspirované svými studenty. Roku 2021 se účastnila celosvětové akordeonové soutěže ITALIA AWARD, jako porotce za ČR. Vydala cyklus 17 přednesových skladbiček pro akordeon Veselý akordeon 2018, který věnovala svým žákům. Dále napsala pracovní sešit pro výuku hry na akordeon se základními informacemi z hudební nauky pro děti Veselý akordeon dětem, 2019. Na přelomu roku 2020 a 2021 vytvořila pro akordeonisty zcela ojedinělou videoškolu. Kde k notovému zápisu v digitální podobě získává akordeonista i přesný návod, jak skladbu zahrát. Vyšly následující videoškoly: Koledy pro akordeon (2020), Lidové písně 1 (2020) a cyklus 12 snadných etud s názvem Akordeonový rok (2021) a Hrajeme s Klárou (2021), Paris tango (2021).
Publikace:
Bakalářská diplomová práce Akordeon ve tvorbě moravských skladatelů od konce 20.století do současnosti se zabývá moravskými skladateli a jejich akordeonovými kompozicemi posledních třiceti let. Z autorů, kteří skládali pro akordeon převážně na konci dvacátého století, jsou uvedeni: Pavel Blatný, Jiří Matys, Petr Fiala a Evžen Zámečník. Dále se práce věnuje současným moravským skladatelům, mezi které patří: Jan Meisl, Vojtěch Dlask, Petr Zámečník a Lucie Vítková.
Magisterská diplomová práce Tango a jeho vliv na českou artificiální hudbu v evropském kontextu XX. století
Práce se věnuje historii argentinského tanga, které mělo vliv na českou artificiální hudbu v evropském kontextu XX. století. Argentinským zástupcem tanga nueva je Astor Piazzolla. Dále jsou uvedeni představitelé českosovenské jazzové a tangové hudby (E. F. Burian, Karel Vacek, R. A. Dvorský a Jaroslav Ježek) i evropské avantgardy (Bohuslav Martinů, Erwin Schulhoff, Darius Milhaud a Igor Stravinskij). Součástí jsou hudební ukázky, které zobrazují rozdíly argentinského a evropského tanga.
Divadlo:
- Betlém, Městské divadlo Brno.
- Cabaret, Městské divadlo Brno.
- Veselka, divadlo Husa na provázku.
- Juliette, opera Národního divadla Brno.
- Slzy nože, opera Národního divadla Brno.
- Tango, balet Národního divadla Brno.
Kurzy:
- Jazzový akordeon u italského jazzmana Renza Ruggieriho (Val Tidone summer camp 2008)
- Interpretace tanga argentina u argentinského bandoneonisty Rodolfa Mederose (2009)
- Nová akordeonová technika u francouzského akordeonisty Friderica Deschampse (2009)
- Akordeonový seminář u dánské akordeonistky Jytte von Rüden (2010)
- Akordeon a jazz – seminář Renza Ruggieriho (2011)
- Knoflíkový akordeon – seminář Jana Meisla (2016)
- Akordeonová metodika – seminář Jana Halačová (2016)
- Akordeonová dílna s Renzem Ruggierim (Dobřany, 2022)
- Improvizace a rytmická průprava s Vítěm Rokytou (Brno, 2023)
- Akordeonová dílna s Janem Meislem (Frýdek-Místek, 2023)
- Muzikantík Marie Novotné (Blansko, 2023)
Soutěže:
- 1. místo v Ústředním kole celostátní soutěže ZUŠ ČR (1999)
- 1. místo v Ústředním kole celostátní akordeonové soutěžě ZUŠ ČR a titul Absolutní vítěz 1. cyklu této soutěže (2002)
- Čestné uznání na Mezinárodní akordeonové soutěži Coupe Jeunesse (2003)
- 4. místo na Mezinárodní akordeonové soutěži Coupe Jeunesse (2004)
- 7. místo na soutěži C.M.A., (mezinárodní akordeonový šampionát), Francie (2004)
- 3. místo na mezinárodní akordeonové soutěži Poprad (2005)
Projekty: