Home

Bio

 Klára Veselá

akordeonistka, písničkářka, skladatelka a učitelka akordeonu

„Miluji zpěv a hru na akordeon. Koncertování je mojí velkou vášní.“

Vystudovala akordeon a zpěv na brněnské konzervatoři a Hudební vědu Masarykovy univerzity.  Klára je nejvíce ovlivněna moravskou hudbou, argentinským tangem a také francouzským šansonem. Zúčastnila se řady mezinárodních a českých akordeonových festivalů, soutěží a workshopů vedených mezinárodními umělci (Renzo Ruggieri (IT), Frederick Deschamps (FR), Jytte von Rüden (DK), Rodolfo Mederos (ARG) atd.

Mám za sebou pestrou koncertní i studiovou spolupráci s kapelami Cymbelín (CD Těba 2005), Tomáš Kočko a orchestr (CD Těšínské niebo 2004, Poplór 2006, Velesu 2016), Cimbal Classic (CD Malý kousek nad zemí 2009, Betlém), dále s lidovou kapelou Bezobratři, hostování v rockové kapele Alband J. A. Kronka a se souborem specializující se na argentinské tango a tango nuevo Tango Quartetto Re. Campo. Spolupracovala jsem s brněnskými divadly: Národní divadlo Brno (opery Juliette, Slzy Nože, balet Tango), Městské divadlo Brno (Cabaret, Betlém) a Husa na provázku (Veselka). Koncertní činnost s fransouzským šansoniérem Joelem Brosem (CD Avant de partir 2008, singl Vol ver Citadelle 2009), Zdenkem Mertou a Zorou Jandovou (CD Fifty fifty 2008), koncertní spolupráce se Světlanou Nálepkovou, Chantal Poulain, Marií Puttnerovou, Vlaďkou Krčkovou a kytaristou Adamem Tvrdým, smyčcovým kvartetem Indigo Quartet ve spolupráci s pianistou Zdeňkem králem a s mandolínistou Martinem Krajíčkem.

Hudba:

V roce 2012 vydala své první CD Vlnohraní (Cimbal Classic), které zachycuje čistě akordeonové skladby, ale i první autorské šansony. Na prvním autorském písničkářském albu Hrát a zpívat 2017 začala spolupráce s kytaristou Lucianem Mayacim. V roce 2019 vydala Klára Veselá trio autorskou desku Delicia, 2019. Spolupracovala s legendou české folkové scény Karlem Macálkou na digitálním EP Hladina (2020). Poslední CD Amélie 2021 věnuje Klára všem odvážným ženám, které si jsou za svým cílem a nebojí se plnit si své sny. Spolupracoval na něm italský akordeonista a skladatel světové úrovně maestro Renzo Ruggieri, dále Luciano Mayaci, Tomáš Koudelka, Kartel Macálka a Vladimír Třebický.

Pedagogika:

Působila na několika hudebních školách (ZUŠ) v Brně i okolí. Jejími lekcemi prošly během posledních 10 let desítky akordeonistů ve věku od 5 – 18 let. Od r. 2010 vyučuje děti na  ZUŠ V. Kaprálové. Dále vedla několik akordeonových kurzů a seminářů pro dospělé, pro které vytvořila E-book Manuál pro akordeonisty.  Své zkušenosti z praxe vložila do akordenových skladeb inspirované svými studenty. Roku 2021 se účastnila celosvětové akordeonové soutěže ITALIA AWARD, jako porotce za ČR.

Vydala cyklus 17 přednesových skladbiček pro akordeon Veselý akordeon 2018, který věnovala svým žákům. Dále napsala pracovní sešit pro výuku hry na akordeon se základními informacemi z hudební nauky pro děti Veselý akordeon dětem, 2019. Na přelomu roku 2020 a 2021 vytvořila pro akordeonisty zcela ojedinělou videoškolu. Kde k notovému zápisu v digitální podobě získává akordeonista i přesný návod, jak skladbu zahrát. Vyšly následující videoškoly: Koledy pro akordeon (2020), Lidové písně 1 (2020) a cyklus 12 snadných etud s názvem Akordeonový rok (2021) a Hrajeme s Klárou (2021).

 

Divadlo:

 • Betlém, Městské divadlo Brno.
 • Cabaret, Městské divadlo Brno.
 • Veselka, divadlo Husa na provázku.
 • Juliette, opera Národního divadla Brno.
 • Slzy nože, opera Národního divadla Brno.
 • Tango, balet Národního divadla Brno.

Kurzy:

 • Jazzový akordeon u italského jazzmana Renza Ruggieriho (Val Tidone summer camp 2008)
 • Interpretace tanga argentina u argentinského bandoneonisty Rodolfa Mederose (2009)
 • Nová akordeonová technika u francouzského akordeonisty Friderica Deschampse (2009)
 • Akordeonový seminář u dánské  akordeonistky Jytte von Rüden (2010)
 • Akordeon a jazz – seminář Renza Ruggieriho (2011)
 • Knoflíkový akordeon – seminář Jana Meisla (2016)
 • Akordeonová metodika – seminář Jana Halačová (2016)

Soutěže:

 • 1. místo v Ústředním kole celostátní soutěže ZUŠ ČR (1999)
 • 1. místo v Ústředním kole celostátní akordeonové soutěžě ZUŠ ČR a titul Absolutní vítěz 1. cyklu této soutěže (2002)
 • Čestné uznání na Mezinárodní akordeonové soutěži Coupe Jeunesse (2003)
 • 4. místo na Mezinárodní akordeonové soutěži Coupe Jeunesse (2004)
 • 7. místo na soutěži C.M.A., (mezinárodní akordeonový šampionát), Francie (2004)
 • 3. místo na mezinárodní akordeonové soutěži Poprad (2005)

Média:

EP Hladina v pořadu Hudební přístav Milana Bátora pro ČR Ostrava, 2020

Recenze Jana Hocka na EP Hladina 2020 pro jazzport.cz

Mezi pražci, Tv Noe, leden 2020

ČT1 pořad Sama doma, živé vysílání ze dne 15.11.2019

Rozhovor s Milanem Tesařem pro hudební portál www.mestohudby.cz  4.12.2019

Rádio Proglas, rozhovor s Milanem Tesařem a povídání o CD Delicia 2019

Rozhovor v pořadu Apetýt, Český rozhlas, 2019

Rádio Proglas/2017, s Martinem Kyšperským o CD Hrát a zpívat

Bio

Klára Veselá (střední verze)

je česká akordeonistka, písničkářka, skladatelka a učitelka akordeonu.

Vystudovala akordeon a zpěv na brněnské konzervatoři a Hudební vědu Masarykovy univerzity.  Klára je nejvíce ovlivněna moravskou hudbou, argentinským tangem a také francouzským šansonem. Zúčastnila se řady mezinárodních a českých akordeonových festivalů, soutěží a workshopů vedených mezinárodními umělci. Klára vydala akordeonové CD Vlnohraní (2012) a další už autorská CD Hrát a zpívat (2017), Delicia (2019) a Hladina (2020). Vydala sbírku skladeb pro malé akordeonisty s názvem Veselý akordeon a Veselý akordeon dětem. Vede hudební kurzy pro děti i dospělé a vytváří originální české akordeonové video školy. S velkým úspěchem se věnuje koncertním aktivitám. Jako host spolupracuje s umělci a kapelami různých žánrů, se kterými koncertovala, nebo natáčela CD. Jako akordeonistka spolupracovala s několika divadly v České republice.  Její nový hudební projekt se zaměřuje na šansonové písně s doprovodem kytaristy Luciana Mayaciho.

Klára Veselá (krátká verze)

je česká akordeonistka, písničkářka, skladatelka a učitelka akordeonu. Klára je nejvíce ovlivněna moravskou hudbou, argentinským tangem a také francouzským šansonem. Její nový hudební projekt se zaměřuje na šansonové písně s doprovodem kytaristy Luciana Mayaciho.

Klára Veselá Bio, doc.

Klára Veselá Bio, pdf.

Projekty:

Klára Veselá Solo project

Klára Veselá a Luciano Mayaci