Home

Blog

ACCOKroměříž 2024

Žádné komentáře Blog Uncategorized @cs

ACCOKroměříž 2024 (Mezinárodní soutěžní přehlídka komorních souborů) přinesla silné zážitky!
Vystoupilo zde na třiatřicet souborů z České republiky, Slovenska a Polska.
Proběhla mnohá mezinárodní setkání a slyšeli jsme úžasnou hudbu. Účastnili se akordeonisté z uměleckých škol (ZUŠ) i konzervatoří.  Zazněl úžasný a velmi pestrý repertoár, kdy se akordeon představil jako skvělý partner pro ostatní nástroje jako: houle, flétna, perkuse, bicí, baskytara atd.
Meziárodní odbornou porotu obsadili skvělí a zkušení profesoři: Daniel Lis, Ana Vyparinova Krsmanovic, Jan Meisl, Marcela Kysová Halmová, Renzo Ruggieri a Ivana Laštovicková.
Uměleckým garantem soutěže byla Marcela Kysová Halmová, který festival zahájila a předávala ocenění na slavnostním vyhlášení. Projektovou manažerkou a koordinátorkou celé akce byla paní učitelka ze ZUŠ Kroměříž Michaela Sedlářová. Spolupráce těchto dam předvedla organizační symfonii a soutěž proběhla tzv. na úrovni a byla velmi dobře zorganizovaná. Celá akce proběhla pod záštitou a ve spolupráci Akordeonového sdružení Čech, Moravy a Slezka.
Závěrečný slavnostní koncert proběhl v krásných prostorách Zámku Kroměříž. Vystoupil zde světoznámý akordeonista, jazzman a také zakladatel jazzového akordeonu na konzervatoři v Itálii Renzo Ruggieri. Předvedl nám své nejznámější autorské skladby např. Carnevale i italský jazz.
Pro mne bylo speciálním okamžikem zazpívat si s ním píseň Qui ed Ora, kterou jsem napsala jako vzpomínku na jeho masterslass v Itálii. Právě Ruggieri mne před před mnoha lety inspiroval a výrazně podpořil začít skládat vlasní hudbu.
Po slavnostním vyhlášení cen a koncertu R. Ruggieriho vystoupilo akordeonové trio Symetrio z Polska.
Symetrio pod vedením Marcina Jabłońskeho zahrálo velmi pestrý repertoár, který akordeon předvedl v mnoha efektních polohách. Jejich vystoupením bylo skvělou třešničkou na dortu za tímto slavnostním dnem a večerem. Pomohlo jistě motivaci mladých akordeonistů, kteří byli z jejich vystoupení opravdu nadšeni.

Renzo Ruggieri také vedl paralelně se soutěží speciální masterclass pro přihlášené účastníky, které probíhaly i následující den. Předávál tím účastníkům i jejich učitelům a posluchačům v sále své osobní zkušenosti z dlouholeté a úspěšné pedagogické praxe, svůj úhel pohledu a především vlastní know-how. Jeho hodiny byly opravdu inspirující a motivační, což mi potvrdili studenti konzervatoří i učitelé. Zaznělo zde spoustu krásných myšlenek a nápadů, které můžeme dále zpracovávat.

Celým festivalem proudila příjemná atmosféra, fandění si navzájem, pohoda a touha slyšet nové věci. Díky rozšíření festivalu o masterclass také touha a chtění se něco nového naučit. Tím tato soutěž byla spíše festivalem kapel a souborů, kteří si navzájem fandí a mají rádi akordeon i hudbu. Je skvělé, že se v dnešní době mění přístup k motivaci našich žáků a kolegové spíše děti a studenty podporují k tomu veřejně vystupovat, nebát se a mít z hudby radost. Je to naprostý opak toho, jak akordeonové soutěže probíhaly v dřívějších dobách a měly mnohdy na žáky spíše negativní dopady.

Děkuji za tuto naprosto skvělou zkušenost, že které mohu čerpat nejen jako pedagog, ale také jako umělec. Těším se na další ročník.

Klára Veselá

Jsem zpěvačka, akordeonistka a lektorka akordeonu. Miluji zpěv a hru na akordeon. Koncertování je mojí velkou vášní. Současně mě baví předávat své zkušenosti dál. Učím, jak hrát na akordeon hravě a zdravě.
Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *