Home

Blog

Akordeonový rok

1 komentář Blog Novinky

Akordeonový rok je 12 snadných etud pro akordeon.

Programní cyklus výukových skladbiček je vytvořen pro mé studenty. Jedná se o studenty dospělé, ale i děti. Vzhledem k určitým dotazům něco málo slov k novým etudám.

 • Dospělí:

Etudy nejsou omezeny věkem, ani technickou úrovní. Můžete si je určitě zahrát, i když jsou pro Vás snadné, např. jako rozcvička. Je třeba  aby jste byli na úrovni takové, že zahrajete bez problémů několik lidových, nebo umělých písní dohromady a také umíte číst noty.

 • Děti:

Kdy etudu zvládnou děti, je na uvážení učitele. Ráda bych, aby etudy obohatili Vaši výuku. Videa mohou pomoci především rodičům doma při nácviku, aby věděli jak mají skladbičku správně hrát. Často se stává, že žák je zapomětlivý. 🙂

 • Programní znamená, že etudy zpracovávají nějaký mimohudební program. Symbolicky tak každá etuda představuje hudební formou každý měsíc v roce a vytváří tak akordeonový rok. Jednotlivé části jsem vybírala intuitivní formou.
 • Výběr etud:

Etudy se samozřejmě mohou hrát v libovolném pořadí. Možno hrát i jako cyklus. Ale není to hlavní myšlenka. Napadá mne, že by některé z nich mohly být zařazeny i jako koncertní skladbička pro ty nejmenší žáky.

 • Skladby postupují metodicky.

To znamená od jednodušších technických úkolů, po ty složitější. Každému jde určitý technický problém jinak. Nicméně prosinec je rytmicky nejsložitější.

 • Úroveň je lehce pokročilá.

Co to znamená? Že na akordeon hrajete již např. 2 roky, nebo méně, ale velmi intenzivně. Sama bych ho zařadila na 1. stupeň ZUŠ. A dle jednotlivých možností může hrát etudy žák ve druhém ročníku, nebo i v pátém, jako takovou rozvičku. Etuda má sloužit v první řadě jako technické cvičení. Není to přednesová skladba! Je třeba znát noty v houslovém i basovém klíči.

 • Jakou techniku v nich zpracovávám, používám?

Jde o procvičení hry dohromady pro začátečníky, tedy: Akordická souhra pravé a levé ruky, střídání taktů, přechod do vzdálených stupnic, postup dále z pětiprstové techniky pravé ruky – podklady, skoky, hra akordů harmonicky i rozkladem, souhra legato X staccato, 2:3, ozdoby (mordent, nátryl. atd…)

 • Prakticky:

Každá skladbička je opatřena prstoklady, akordeonovými značkami pro rejstříky, dynamikou a případnými poznámkami.

 • Forma:

Jedná se o digitální/ virtuální produkt. Noty i výukové video si stáhnete do počítače formou pdf. souboru.

 • Verze noty i videoškola

Můžete si vybrat variantu noty, ale doporučuji využít možnost videoškoly. Tedy noty + výuková lekce. Celkem 12 lekcí, které dohromady činí cca 51 minut.

 • Technicky:

Není možné platba „na dobírku“, jelikož není fyzicky co poslat. Pokud nemáte účet přímo vy, prosím o podporu někoho z rodinných přílušníků, kteří Vám tím určitě rádi pomohou.

 • Ukázka zdarma:

Březen a Duben jsou ZDARMA. Stačí kliknout na název ZDE: 3. Březen 4. Duben si stáhnete zdarma a bez jakékoliv registrace u mne v obchodě.

Představení na Youtube kanálu zde:

 

Klára Veselá

Jsem zpěvačka, akordeonistka a lektorka akordeonu. Miluji zpěv a hru na akordeon. Koncertování je mojí velkou vášní. Současně mě baví předávat své zkušenosti dál. Učím, jak hrát na akordeon hravě a zdravě.
Můj příběh si přečtěte zde >>

1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *