Home

Nemám čas

Nemám čas! Zaklínadlo dnešní doby. Čas nemá dneska nikdo. Ani důchodci, kteří by času měli mít relativně dost, když už nechodí do práce. Taky někdy používám tuto výmluvu, ale snažím se lépe plánovat a dneska už si dovoluji říct NE! S tím říci tyto dvě písmena jsem mívala dost problém. Psala jsem o tom v článku Soutěžení. Při každém odmítnutí pracovní nabídky, která se mi nelíbila, nebo jsem z ní jednoduše neměla dobrý pocit, nastal pocit VINY. Pocit, co tomu asi řekne ten druhý, a co když se mu to moje NE nebude líbit?! Pak by na mně mohl být třeba naštvaný, nebo už mi nezavolat, nemít mně rád, nebo nevím co. Výsledek byl, že jsem obvykle nabídku přijala. I když s obavami. A najednou na nic nebyl čas. Takže jsem v jednom časovém období zvládla studovat vysokou školu dálkově, chodit na plný úvazek do práce, připravovat svatbu, mít vlastní kapelu, koncertovat a skládat vlastní hudbu. Byla jsem mistryně světa v „nemám čas“! Já se vlastně nikdy nenudila. Nepamatuju si na to. Pořád jsem vždycky našla nějakou „zábavu“. A té je dost pro malé i velké. Jen to chce si vzpomenout.

Pokud ale chceme od svého života jiný výsledek, musíme udělat ZMĚNU. Formulka „se to“ samo neudělá. Proto, pokud chcete něco ve svém životě změnit, začněte myslet a chovat se trochu jinak. Pokud nic nezměníte, alespoň pár maličkostí, nic se nezmění. Nejedná se o žádné čarování, ani mantry. I afirmace, které ke kapitolám přikládám, nejsou nutné. Ale je dobré nějak začít.

A jak je to tedy s tím časem? Je to nejspravedlivější věc na světě! Bohatým, chudým, tlustým, tenkým, malým i velkým plyne stejně. Jeho rychlost, ale vnímáme odlišně. I když všichni víme, že den má 24 hodin a minuta 60 vteřin všichni stárneme. Koktejl nesmrtelnosti nemá nikdo, proto využívejme svůj čas!

Takže si rozmyslete, na co čas opravdu nemáte. A na co čas mít nechcete! Pokud budete zase upřímní, třeba si ve svém životě vytvoříte více času na své koníčky, rodinu, přátele, kávu, nebo na lenošení a ostatní aktivity, na které nikdy není čas! Vzpomínáte si jak se písemky, nebo nudný výklad ve škole kdy se čas vlekl? Taky jste sledovali školní tikající hodiny, které se jakoby nehýbali? Ta nuda? A co přestávky, taky vám tak utíkali? Běhali jste po škole, nebo si museli něco povědět, nebo hráli karty, skákali přes gumu, nebo švihadlo? Dneska už se „hraje“ na mobilech a tabletech, vím. Ale to je jiná písnička. Vzpomeňte si! Věci, které vás baví, utíkají rychle, protože ČAS není čas sledovat. A to, co vás nudí, se prostě vleče.

*Tip: Vezměte si papír a odpovězte si na následující otázky?

Na co chci udělat ve svém životě čas?

Co by mně bavilo dělat po práci?

Kolik hodin své volnočasové aktivitě můžu týdně věnovat?

Bude mně to stát nějaké „jen“ čas, nebo i peníze a kolik?

Jistě vás napadne spousta dalších otázek. Napište si je, promyslete si to, co chcete dělat a dál je to jednoduché. Udělejte si čas na to, co máte rádi!